Ultrazvukový destruktor kleštíka - Ochrana úlu před varoázou
Kód: OKV-01Detailní popis produktu
Ultrazvukový destruktor kleštíka včelího - ultrazvukové zařízení s přesně definovanou frekvencí, která účinně likviduje kleštíka včelího v úlu. Včelám je tento přístroj neškodný. Prevence do každého úlu před kleštíkem včelím.
Co způsobuje kleštík včelí - onemocnění včel nazvané varroáza.
Varroáza patří mezi infekční nemoci včely medonosné, které způsobuje Varroa destructor (kleštík včelí). Varroa destructor je roztoč, který pochází původem z Indie. Indické včely jsou však vůči těmto roztočům více odolnější, proto působí problémy především v Evropě a USA. Do České republiky se roztoč Varroa destructor začal rozšiřovat až od roku 1970. Varroa destructor je typický tím, že napadá plod a dospělé jedince včely medonosné sáním hemolymfy. Hemolymfa je v podstatě krev včely medonosné.
Léčba varroázy se provádí po sběru medu v podzimních měsících. V zimě na přelomu let 2007–2008 zahynula v důsledku varroázy přibližně třetina včelstev v Česku.
Příznaky Varroázy
Včelstvo postupně slábne, líhnou se včely s nedokonale vyvinutými křídly, zakrnělýma nohama či menším počtem noh. Dochází k výraznému zkrácení délky života včel, přičemž včely hynou často během zimy, v případě masivního napadení i na podzim. Je-li ve včelstvu laboratorně prokázána přítomnost varroózy, musí být ihned zaléčena, či být, a to včetně celého příslušenství, z preventivních důvodů spálena.
Obrana před kleštíkem včelím.
V Česku se používá chemická léčba akaricidy. Léčba je v Česku povinná - mimo biovčelařů. Existují ale také fyzikální a mechanické metody léčby. Například teplotní, která se používá od 70. let. Vyvinuty byly také genetické možnosti boje s parazitem. Vzhledem k tomu, že produkty včely medonosné slouží k výživě lidí, je včela dle zákona o veterinární péči 166/1999 Sb. v platném znění, zařazena mezi hospodářská zvířata. To znamená, že pro léčbu v České republice mohou být k léčbě používány pouze registrované léčivé přípravky jako například THYMOVAR®.
Léčení varroázy
Preventivní léčení varroázy je povinně nařízeno Státní veterinární správou a to jednou ročně, vždy v podzimním období. Výjimku mají pouze bio chovatelé včel. Včelaři si sami mohou zvolit z přípravků, které chtějí na léčbu použít. Další léčba včel probíhá, pokud zjistíme, že je naše včelstvo napadeno kleštíkem masově a preventivní ošetření nákazu nezredukovalo nebo omezilo pouze málo.
Přípravky k léčbě varroázy
Varroáza se v minulosti léčila dvěma druhy přípravků. Dříve se prioritně používaly přípravky Gabon a Varidol. Používaly se ale tak dlouho a tak masově, že si na ně roztoči varroa začali pěstovat rezistenci. Další možností léčení je léčba kouřem (fumigací) nebo aerosolem. Na jaro můžeme přeléčit napadené plody včel a to potíráním zavíčkovaných plodů léčivem. Po celou sezonu lze léčit včelstva schválenými léčivy pro Českou republiku, které jsou založeny na principu odpařování kyseliny mravenčí – např. Formidolu. Je třeba ale počítat s tím, že její aplikaci musíme podmínit období výroby medu, protože nesprávným použitím může med znehodnotit pro lidskou spotřebu.
Prevence před kleštíkem včelím.
Bylo zjištěno, že kleštík včelí nesnáší frekvence na hranici ultrazvuku a zvuku a to v přesně vymezené frekvenci - 14 400 až 15 150 Hz
Ultrazvuková likvidace kleštíka včelího - ultrazvukové zařízení s přesně definovanou frekvencí, která účinně likviduje kleštíka včelího v úlu a včelám je neškodný.
Mnoho lidí si včelařství vybralo jako svůj koníček, ale po invazi Kleštíka včelího (Varroa destructor) přišlo velké rozčarování a zklamání, včelstvo po napadení je zcela zdecimované. Kleštík včelí (Varroa destructor) je asi největší invazní hrozbou pro světové včelařství. Kleštík parazituje na včele, u které způsobuje onemocnění varroázou. Nejvíce si vybírá trubce, pro které je charakteristické zalétání do cizích úlů a tak se stávají hlavními přenašeči parazita.
Odpuzovač pracuje na frekvenci 14 400 až 15 150 Hz
Díky frekvenci, která je v blízkosti ultrazvukového pásma fyzicky ovlivňuje parazita bez použití chemických látek.
Doporučuje se používat dvakrát ročně, ideálně od února do poloviny dubna a od července do srpna.
- zcela neškodný pro včely
- možnost použití celoročně i během snůšky
- snadná obsluha
- optimální účinky
- pro všechny druhy včel
- 100% biologický - žádná chemie
Napájení: 12 V - ZDRAMA ke každému přístroji napájecí kabel na autobaterii 12V v délce
Příkon: 1,8 W ( 150 mA)
Frekvenční pásmo: 14 400 až 15 150 Hz
Frekvence: lineárně se měnící
Rozměry: 177 mm x 87 mm x 31 mm
Hmotnost: 0,15 kg
Sada obsahuje: Ultrazvukový destruktor kleštíka včelího, napájecí kabel v délce 3 metry
Návod k použití
Instalaci musí provádět dospělá osoba, před umístěním přístroje doporučujeme celý úl vyčistit.
Připojte napájecí kabel a přístroj umístěte takovým způsobem, aby reproduktor přístroje vždy mířil směrem dovnitř úlu.
Napojte napájecí kabel na zdroj (baterie 12V alespoň 12 Ah - baterie není součásti dodávky)
Ihned po zapojení přístroj začne fungovat a úl je možné uzavřít. Na jednu baterii můžete zapojit i více přístrojů najednou a ochránit všechny vaše úly.
Odpuzovač vložte do úlu na dobu 30-60 po sobě jdoucích dnů. Během této doby kontrolujte množství mrtvých kleštíků. Zařízení neodstraňujte dokud nedojde k výraznému snížení kleštíka včelího.
Doporučená doba použití přístroje. únor až duben a srpen až září.
Přístroj čistěte hadříkem navlhčeným v lihu, neumývejte tekoucí vodou.
Přístroj není hračka a nepatří dětem do ruky.
Nepoužívejte přístroj ve výbušném prostředí
Pokud přístroj nepoužíváte, tak jej odpojte od baterie
Záruka 24 měsíců
Případné reklamace na adrese: REPULSE s.r.o. Veverkova 1343/1, Hradec Králové 50002
Doplňkové parametry
Kategorie: | ULTRAZVUKOVÉ ODPUZOVAČE |
---|---|
Záruka: | 2 roky |
Hmotnost: | 0.2 kg |